Голманот го напушти Арсенал – Мартинез се пресели во Астон Вила

Голманот Емилијано Мартинез го комплетираше трансферот во Астон Вила. Арсенал од продажбата заработи 20.000.000 евра.

Мартинез реши да го напушти Арсенал бидејќи не доби гаранции дека ќе биде прва опција на голот покрај Бернд Лено.

Мартинез блесна во финишот на минатата сезона кога доби шанса по повредата на Лено. Со него на голот Арсенал најпрвин ја освои титулата во ФА купот, а потоа и во Комјунити шилд.

Астон Вила минатата сезона имаше проблем на голманската позиција откако се повреди првиот голман Том Хитон.

Мартинез осум години беше под договор со Арсенал, но поради силната конкуренција долго време мина на позајмици во други тимови: Оксфорд, Шефилд Вендздеј, Ротерам, Вулверхемптон, Хетафе и Рединг.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.