Проблем за Ливерпул, повредата на Ван Дај е сериозна

Вирџил ван Дајк по само десет минути го заврши дербито со Евертон. Капитенот на Ливерпул доби удар во коленото од голманот на Евертон Џордан Пикфорд, а целата ситуација не беше санкционирана со пенал и црвен картон за голманот бидејќи во почетокот на акцијата еден играч на црвените беше во офсајд.

Ливерпул се уште не соопштува каква е ситуацијата со Ван Дајк, меѓутоа медиумите шпекулираат дека Холанѓанецот подолг период ќе отсуствува од фудбалските терени.

„BeIN sport“ објави дека повредата на Ван Дајк е сериозна, дека станува збор за предните вкрстени лигаменти во коленото и дека тој најмалку шест месеци нема да игра.

Ван Дајк последен пат во првенството не играч за Ливерпул во јануари 2018 година против Хадерсфилд.

Horrific tackle on Virgil van Dijk and the Dutchman has had to go off injured.

Hopefully the injury isn't too serious. pic.twitter.com/lVyMOUqy4i

— Dutch Football (@FootballOranje_) October 17, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.