Хаман по дебаклот на Германија: Ние ќе го добиевме вториот сет

Германија, синоќа во Севилја, го доживеа најтешкиот пораз во последните 90 години. Статистичарите излегоа со податокот дека во 1931 година Австрија ја победила Германија со 6:0, додека најтешкиот пораз во исторјата Германците го доживеале од Англија во 1909 година (9:0).

Германците знаеле да изгубат и со 8:3, на СП во Швајцарија од селекцијата на Унгарија, но потоа успеале да слават над истиот противник во финалето (3:2). Последен пат шест гола Германците примиле во 1958, на СП во Шведска (6:3).

Во блиското минато, Германија има пораз од Англија (5:1), кога хет-трик постигна Мајкл Овен. Две децении подоцна хет-трик против Германија забележа Феран Торес.

Во еден ваков тежок момент за Германија, поранешниот репрезентативец Дитмар Хаман, реши да се пошегува:

„Ние ќе го добиевме вториот сет“, напишал тој на Твитер.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.