Зидан: Згрешив кога ја сменив формацијата

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, по синоќешните 1:1 со Реал Сосиедад, рекол дека направил грешка кога ја сменил формацијата на неговиот тим.

Според Зизу, токму во тој период неговите играчи направиле грешка по која Реал Сосиедад, преку Порту, постигнаа гол.

„Згрешив кога ја сменив формацијата на почетокот на второто полувреме, го направив тоа бидејќи не бев задоволен од притисокот што го правевме. Не ми беше пријатно во тие 10 или 15 минути, а потоа се вративме на 4-3-3. Барав начин да ја сменам динамиката, можам да кажам дека одлично го завршивме натпреварот.Некогаш победувате и кога не го заслужувате тоа, а денес одигравме навистина добра натпревар. Имавме добри шанси. Едноставно топката не сакаше да влезе во голот. Мораме да бидеме трпеливи и мирни“, рекол Зидан.

Реал во наредната рунда ќе го игра градското дерби со Атлетико.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.