Савичевиќ за регионалната лига: Мислите дека Црвена звезда може да гостува во Сплит?

Дејан Савичевиќ, некогашниот ас на Црвена звезда и Милан, говорел за ножното основање на регионална лига во фудбал. Актуелниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора, смета дека невозможно е да се формира, најмног поради политичките тензии кои владеат на просторите на поранешна Југославија.

Дејан Савичевиќ смета дека ќе биде многу тешко, речиси невозможно да се организираат натпреварите во таа лига, а како пример ги навел Црвена звезда и Хајдук од Сплит.

„Времињата се турбулентни, и по толку години страстите не се смирени. Ќе тргне на подобро, а потоа повторно ќе настанат тензии. Дали некој навистина мисли дека Црвена звезда може да гостува во Сплит и да одигра натпревар против Хајдук или Хајдук да гостува во Белград пред публика“, рекол Савичевиќ во интервју за „Меријан спорт“.

„Покрај безбедносен предизвик тука има и административни бариери. Кој ќе управува со таа лига, кој ќе ја води, суди, казнува? Фудбалот не е како кошарката. Полесно е да контролирате 2.000 – 3.000 луѓе, него 20 или 30.000. Не постои полиција која тоа би можела да го контролира“.

Покрај ова Савичевиќ посочува и реални проблеми.

„Исто така немаме термини. Имаме домашни првенства, не можеме да играме во декември, јануари и февруари. Се проширува Лигата на шампиони, се прави Конференциска лига, кога ќе го играме тоа првенство и што ќе биде со домашните шампионати“, прашува освојувачот на две титули во Лигата на шампионите.

„Од една таква регионална лига, Вардар и Будуќност никогаш не би избориле пласман во европските купови. Тешко дека такви тимови би успеале покрај клубовите од „големата четворка“, заклучил Савичевиќ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.