Ривалите од Манчестер се борат за ѕвездата на Барселона

Англиски „Independent“ пренесува вест за потенцијален фудбалски трансфер идното лето.

Манчестер Јунајтед наводно се заинтересирани за ѕвездата на Барселона, холандскиот фудбалер од средниот ред – Френки де Јонг. „Црвените ѓаволи“ со сите сили се обидуваат да најдат замена за Пол Погба чиј договор истекува налето, а според неофицијалните информации, не сака да го продолжи.

 

 

Пред само неколку дена шпанските медиуми пишуваа за можност каталонскиот клуб да го продаде Холанѓанецот и со парите од неговиот транфер да ги „закрпи дупките“ во сметките кои и понатаму се многу високи.

Барселона за Де Јонг му плати 80 милиони евра на Ајакс и тој има договор со клубот од „Ноу Камп“ до 2026 година.

Освен Јунајтед, за неговите услуги е заинтересиран и Манчестер Сити

„Daily Mirror“ пишува дека Де Јонг е по „мерак“ на Пеп Гвардиола. Сумата која Барса наводно ја бара за Холанѓанецот е околу 90 милиони евра.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.