(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор.

До вечерашното судење, властите го сместија најдобриот светски тенисер во хотелот „Парк“, истиот хотел во кој беше и кога првпат пристигна во Австралија.

And just like that - Novak Djokovic is back in detention. He arrived at the Carlton hotel minutes ago and will spend at least one night here ahead of his Federal Court hearing tomorrow at 9.30am @9NewsMelb pic.twitter.com/fMi0c0wU8Y

— Lana Murphy (@LanaMurphy) January 15, 2022

Се појави и првото видео на Ѓоковиќ по неколку дена, снимено во моментот кога тој бил приведен.

„Тениската ѕвезда изгледа смирено и присебно“, го опишува однесувањето на Ѓоковиќ по сослушувањето, австралиски The Age.

Serbian tennis player Novak Djokovic is to spend another night in Australian immigration detention after his visa was revoked for second time pic.twitter.com/EQPvDFCkKP

— TRT World Now (@TRTWorldNow) January 15, 2022

Ѓоковиќ уште еднаш ќе преноќи во злогласениот хотел, бидејќи објавувањето на конечната одлука е закажано за 9:30 часот по локално време, а вечерва во 23:30 часот по средноевропско време.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.