Шампионот од Џиро Д’Италија, Бернал во болница со сериозни повреди!

Колумбискиот велосипедист Еган Бернал, шампионот од Тур де Франс 2019 и од Џиро Д’Италија 2021, е во болница во престолнината Богота откако на тренинг се судрил со паркиран автобус, потврди неговиот тим, Инеос.

„Еган Бернал е однесен во болницата по инцидентот на тренингот ова утро. Бернал тренира во близината на својот дом, за среќа бил придружуван од медицинскиот тим на Инеос и е во стабилна состојба во болницата“, велат од тимот.

 

 

Според шпанска „Марка“, Бернал добил скршеница на коленото и на бутната коска. Бернал стана првиот Јужноамериканец со победа на Тур де Франс во 2019 година, пред лани да ја освои својата втора голема трка во Италија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.