Русија: Гасоводот до Германија ќе биде готов до крајот на годинава

Изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ ќе заврши до крајот на годинава, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак.

„Тековните работи ќе бидат завршени до крајот на годината и проектот ќе биде ставен во погон“, рече Новак за телевизијата „Русија 1“

„Северен тек 2“ е меѓународен проект за изградба на гасовод што ќе се протега од рускиот брег до Германија преку Балтичко Море, заобиколувајќи ги транзитните земји како што се Украина, Белорусија, Полска и источноевропските и балтичките држави.

Новиот гасовод, долг 1,23 илјади километри, кој практично ја следи истата рута како „Северен тек“, минува низ економските зони и територијалните води на Русија, Финска, Шведска, Данска и Германија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.