Kузеска: Економијата е подготвена да им помогне на граѓаните за справување со енергетската криза

СДСМ преку Владата и институциите што ги предводи останува посветена на надминување на последиците од енергетската криза и заштита на економскиот стандард на граѓаните, изјави на прес-конференција портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Таа посочи дека се активирани сите капацитети за производство на електрична енергија, за да се спречи увозот на скапа струја.

 

 

„Во буџетот за 2022 година веќе има предвидени 130 милиони евра кои ќе бидат наменети за антикризни мерки за помош на граѓаните и на стопанството. Овој износ дополнително ќе се зголемува доколку се јави таква потреба“, рече Кузеска.

Во овој период, како што посочи, се креираат конкретни мерки за помош кои ќе се реализираат во текот на годината а кои ќе имаат за цел директна помош на семејствата, но и на компаниите.

Таа уверува дека македонската економија е стабилна и подготвена да се соочи со предизвиците што со себе ги носи енергетската криза, но и пандемијата со коронавирусот.

Со преземање на навремени, ефикасни економски политики, рече Кузеска, за годинава очекуван е раст на економијата од најмалку 4,6 отсто.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.