Во Прилеп отворена е изложбата „Емоции-допир со природата“ од Александра Богоеска

Во ликовната галерија во прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ синоќа беше отворена изложбата на слики насловена „Емоции – допир со природата“ од прилепската уметничка Александра Богоеска. Пред прилепската публика се претставени 16 дела на Богоеска.

 

 

Според историчарот на уметност Викторија Димеска која ја отвори изложбата, Богоеска го користи симболот за сопствената природа кој е жив и динамичен носител на свесноста.

 

Истражувајќи и создавајќи творештво во различни и нови техники, академскиот скулптор Александра Богоеска храбро и сигурно исчекорува во сферата на ликовната уметност. Плодниот творечки опус од скулптури и мозаици, уметникот го надополнил со уметнички сликарски платна. Во ликовниот израз на Богоеска се проткајува симболизмот. Посебноста во творештвото на уметникот се согледува во умешноста на пренесувањето на интимните индивидуални, емотивни и психофизички состојби преку различен симболичен  јазик. Фигурата во творештвото на Богоеска е најчесто робустна и монументална, додека пак бојата е лирична и експресионистичка, рече Димеска.

 

Александра Богоеска дипломирала на ФЛУ во Скопје, Оддел скулптура, конзервација и реставрација. Има реализирано групни изложби во Македонија и во странство. Има учествувано на голем број колонии низ земјата и во Србија. Изработува скулптури, мозаици, слики. Живее и работи во Прилеп.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.