Балашевиќ погребан во кругот на семејството со песната „Оливера“

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ беше погребан денеска на Градските гробишта во Нови Сад.

Легендарниот панонски морнар бил испратен на вечно почивање без присуство на свештеник. Балашевиќ беше погребан со песната „Оливера“ посветена на неговата сопруга.

Од капелата до гробното место, тамбураши ги свиреа песните на Балашевиќ.

Само најблиското семејство беше во тажната поворка, како и градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ и градоначалникот на Љубjана.

Сакајќи да се простат на само со ненадејно починатиот најстар сопруг и татко, семејството ангажирало приватно обезбедување, кое ги затворило сите влезови на гробиштата.

Прочитајте ја и љубовната приказна на Ѓорѓе Балашевиќ и Оливера: „На свадбата носев фармерки, а потоа јадевме сендвичи“

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.