Српската претстава „Поделби“ на сцената во МНТ

На големата сцена во Македонскиот народен театар, на 14 октомври, со почеток во 20 часот, ќе се одигра претставата „Поделби“ од авторот Добрица Ќосиќ, по драматизација на Спасоје Ж. Миловановиќ, а во режија на Југ Радивојевиќ.

Гостувањето е копродукциски проект меѓу Српското народно позориште - Нови Сад, Народното позориште - Ниш и Народното позориште - Приштина, со седиште во Грачаница.

Станува збор за едно од најзначајните дела на српската литература по Втората светска војна, „Поделби“, која премиерно беше одиграна на 11 март 2021 година во Народното позориште - Ниш.

Според драматургот Кнежевиќ, за да се постави текстот „Поделби“, било неопходно да се направи драстична селекција на многубројните поединечни поделби со кои романот изобилува. Од кога основната линија е извлечена и кога личната и семејната трагедија на Урош Бабовиќ е ставена во прв план, поделбите станаа театарски поделби.

Кога по претставата ќе слегнат впечатоците за естетиката (и пораката) од она што сме го виделе на сцената, дури и кога мислењата би ни се разликувале, верува дека сите (или речиси сите) ќе се сложат во едно: без оглед на театарската форма, овие и ваквите поделби, со својата суштина, најмногу личат на античка драма.

Во претставата играат: Небојша Савиќ (Урош Бабовиќ, селски газда), Соња Дамјановиќ (Вида, негова жена), Mилош Цветковиќ (Милош, нивниот син), Вуашин Ранѓеловиќ (Вита, нивниот слуга), Милан Ковачевиќ (Адам Катиќ, селскиот газда), Григорије Јакишиќ (Душан Катиќ, студент, неговиот син), Игор Дамњановиќ (Љубиша Дачиќ, нивниот слуга), Страхиња Бојовиќ (доктор, граѓански политичар), Дејан Цицмиловиќ (Коста Цветиќ, мајор), Валентин Венцел (германски офицер) и Бојана Милановиќ (невестата).

Билетите се пуштени во продажба преку веб-страницата http://www.mnt.mk и на билетарницата во МНТ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.