Почина академик Радован Павловски

На 84-годишна возраст вчера почина академик Радован Павловски, препознатлив по определбата додадена кон неговото име – „принц на метафората“.

Павловски кој беше поет, есеист и патописец, беше редовен член на Македонската академија на науките и уметностите од 2006 година.

Академик Радован Павловски е еден од најафирмираните македонски поети, чија поезија е преведена на околу педесет јазици.

Автор е на дваесетина поетски книги, како и на книги со патеписи и есеи, а ги има добиено сите најзначајни македонски награди за поезија, како и неколку странски награди и признанија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.