Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска одржа работна средба со Симона Граната Менгини, секретарката на Венецијанската комисија, на која се разговараше за процесот на подготовка на законското решение за родова еднаквост и опсежните консултации што Министерството ги води со сите засегнати страни и институции.
 
Интересот на граѓаните е да има функционални институции, а за тоа мора и политичарите, но дел и судиите и јавните обвинители да преземат одговорност, порача министерот за правда Бојан Маричиќ во интервјуто за Радио телевизија Црна Гора.
 

Мигранти од Куба нелегално влегле во земјава

Тројца мигранти од Куба синоќа биле затекнати во автомобил во близина на Гевгелија.
 
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да ги загрозуваат работните места на граѓаните. Во вторник, на владина седница, ќе биде предложена нова мерка, а тоа е стимулација на матичните лекари.
 

(Видео)Ковачки: Заев си оди, заевизмот останува

Заев си оди, т.н. заевизам останува, СДСМ нема да избере лидер, туку заштитник на криминалот на Заеви и продолжување на заевизмот. Ова го изјави на прес-конференција пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, откако премиерот Зоран Заев ја поднесе оставката од партиската функција.
 
Во текот на денешниот ден се очекува од Бугарија да пристигнат двајца, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа што се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.
 
Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од двајцата возачи немал ниту сертификат за професионална компетентност. Ова се податоците кои ги има министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.
 
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски информираше дека опожарениот автобус со регистарски таблици СК 0284 БА кој учествуваше во сообраќајната несреќа во Република Бугарија не е пријавен од сопственикот во единствената електронска база на податоци на Министерството и дека за истиот автобус не поседувал извод од лиценца, а за превозот на патници користел неважечки извод кој се однесувал за друг автобус.
 

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада.
 

Изгорениот автобус бил произведен во 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија, и однесе 45 животи бил стар 14 години.
 
Опожарениот автобус, кој учествуваше во сообраќајната несреќа во Република Бугарија, не е пријавен од сопственикот во електронската база на податоци на Министерството, а со тоа не побарал извод од лиценца за ова возило.
 
Промената на Зоран Заев од лидерската функција, за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не значи дека ќе има промени во СДСМ.
 
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се обрати на форумот во рамките на кампањата „16 дена активизам против родово базираното насилство“ во организација на Канцеларијата на УНДП во Скопје и Владата. На форумот видеообраќање имаше министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, а поздравни обраќања имаа и Армен Григорјан, постојан претставник на Канцеларијата на УНДП, и Анке Холштајн, амбасадорка на Сојузна Република Германија.
 
При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската национална телевизија (БНТ).
 
Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со 25 ноември. За вакцинирани се сметаат лицата што се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примањето втора доза вакцина.
 
Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата.
 
По големата трагедија во која животот го загубија 44 патници од Македонија, ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски.
 
Стабилна и непроменета е состојбата на сите лица сместени во болницата Пирогов од инцидентот со автобусот на автопатот Струма.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.