Османи: Поддршка за целосно расветлување на „Рекет“

Целосна поддршка на правосудните органи за брза, ефикасна и транспарентна постапка за расветлување на случајот „Рекет“, побара на денешната прес-конференција вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, нагласувајќи оти со тоа ќе се обезбеди враќање на довербата во институциите и владеењето на правото.

 

Напоменувајќи дека случајот е во тек изрази задоволство од досегашната, како што рече, одлучност и храброст на правосудните органи и ги охрабри да продолжат со истрагата и бескомпромисно и неселктивно да го истераат случајот до крај.

 

Нагласи дека остануваат неполни два месеца од клучните состаноци на ЕУ, на кои се очекува потврдата за почнување преговори и упати апел до сите да излезат од партиските матрици и да обезбедат стабилна, просперитетна, европска иднина на земјата.

 

Упати апел до помалите албански политички партии да не го користат „Рекет“ за дневно-политички препукувања.

 

-Евтината злоупотреба на „Рекет“ е израз на незрелост и неодговорност и ја загрозува нашата позиција како сериозна земја кај меѓународните партнери, рече Османи.

 

Нагласувајќи дека посетил повеќе европски земји, а последната од нив Данска и впечатокот и пораките што го добил се дека Република Северна Македонија заслужува и треба да очекува одлука за почеток на преговори оваа година.

 

– Но, покрај признанието и поддршката секаде каде што одиме добиваме и јасни добронамерни совети, кои треба да ги сфатиме како искрено и сериозно предупредување, истакна Османи, додавајќи дека ефикасната борба проти организираниот криминал и корупција и зајакнување на владеењето на правото се темелни европски вредности за кои земјите од ЕУ имаат низок праг на толеранција.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.