СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ доцни седум месеци, случајот за кој денеска лаже е пријавен уште во февруари

ВМРО-ДПМНЕ како и за се останато, доцни со денови, месеци и години. И денеска од белиот дворец се шират лаги, невистини и дезинформации.

 

Денес, ВМРО-ДПМНЕ алармира за незаконско постапување неколку месеци откако е отворена истрага за случајот.

 

Лаже ВМРО-ДПМНЕ дека Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство не реагирало на известувањето од Сојузот на здруженјиа на тутунопроизводители.

 

Вистината е дека на 18.02.2019 година или пред точно седум месеци, тогашниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

 

Известувањето од Сојузот го препратил до надлежна институција, односно до Управата за финансиска полиција.

 

ВМРО-ДПМНЕ треба да знае дека има огромна разлика.

 

ВМРО ДПМНЕ штитеше криминал и тоа го прави до ден денешен.

 

СДСМ како одговорна партија, алармира и пријавува незаконско работење, без разлика кој е извршителот на незаконските дејствија и е за бескомпромисна борба против криминалот.

 

СДСМ не ниту суд, ниту обвинителство има надлежни институции за истраги кои водат предмети. Заврши времето кога белиот дворец беше и полиција и суд и обвинителство.

 

Денес, правосудните институции работат професионално и независно во интерес на правдата.

 

Секој одговара.

 

Оттука, апелираме до надлежните институции, за брзо расчистување на овој случај и соодветно санкционирање на виновниците.

 

Центар за комуникации – СДСМ

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.