Стоилковски: Грејната сезона не започнала со сета сила, а веќе се гушиме во смог

„Грејната сезона не почнала со сета сила, а Македонија веќе се гуши во смог. Скопје, Тетово, Куманово, Струмица, нема град, нема регион во Македонија што го нема овој проблем.

 

Денеска најзагадено е Скопје, вчера беше Тетово, пред тоа Куманово. Струмица се давеше додека Заев синоќа се пењавеше дека е на пат до 'живо'т“!, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Според него, лагите на оваа власт ги плаќаме со здравјето. „Ветувањата беа дека Македонија ќе преземе чекори против загадувачите и мерки за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух. На чекор сме до избори, мандатот им мина во лаги и уништување на екопротестите на кои токму власта се појавуваше со гас-маски!

 

Заев ветуваше гасификација, по теркот на Струмица и Куманово, а и годинава тие два града предничат во загаденост. Заев ветуваше здравје, а државните болници се најголемите загадувачи во Куманово и Струмица. Минатата грејна сезона Венко Филипче вети гасификација на најголемиот загадувач во Куманово, болницата, но и на болницата во Струмица и на гинекологија во Чаир, но тие и годинава наместо да лечат, дават преку оџаците бидејќи се на мазут. ВМРО-ДПМНЕ во екот на еколошкиот аларм лани предочи сет од 20-тина мерки меѓу кои и онаа за гасификација на болницата во Куманово, на која ѝ се потребни околу 200.000 евра од државниот буџет.

 

За жал, ништо од тоа не е прифатено и преземено. Наместо гасификација на загадувачите, сега власта преку Министерството за економија влегува во предизборен популизам со распределба на 250.000 евра за субвенционирање на неполни 900 плински уреди за автомобили. Според статистиката за регистрирани возила во 2018 година во Македонија има над 415.000 патнички автомобили, од нив 150.000 се во Скопје. Ваквата мерка на Министерството за економија и на власта, за жал, нема да го реши проблемот, а ефектот ќе биде минорен. За истите пари, може да се реши проблемот за кумановската болница и со тоа да се реши најголемиот загадувач во општината со над 100.000 жители.Ниту знаат, ниту сакаат да знаат како да се решат проблемите. Единствено се грижат за опстанок на власт на изборите во април. Наместо на вистински мерки и грижа за граѓаните, посветени се на популизам. Времето за Обнова на Македонија е блиску, за жал, по уште една смртоносна грејна сезона со СДСМ на власт“, додаде тој.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.