Русковска по судењето за „Рекет“: Имаше една госпоѓа што влезе во филмот „Чарлиевите ангели“

Имаше еден филм „Чарлиевите ангели“. Имаше една госпоѓа што влезе во тој филм, влезе во мрежата на самопрогласениот естраден уметник... Ова го изјави обвинителката Вилма Русковска по денешното прво судско рочиште за предметот „Рекет“.

 

Таа рече дека го гледала оригиналниот филм „Чарлиевите ангели“, но не ја гледала македонската верзија од тој филм, кој се однесува, меѓу другото, и на обвинетата Катица Јанева.

 

Русковска рече дека очекувала уште признанија на вина. Шефицата на Обвинителството изјави дека се познава со мајка му на обвинетиот Бојан Јовановски уште од прво одделние, но со него, освен кога гостувала во „1ТВ“ и во ресторан на прославата на телевизијата, се нема видено и му нема давано никакви информации.

 

На прашањето дали е завршено вештачењето за да се утврди каде завршила торбата со парите, Русковска не одговори конкретно.

 

Според обвинението, од ноември 2018 година до април 2019 година обвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, го искористил пријателството со шефицата на СЈО, Катица Јанева, и ѝ влијаел да го ослободи од притвор осомничениот бизнисмен Орце Камчев во предметот „Империја“.

 

Јанева му ја олеснила положбата во истрагата на Камчев, па предложила да му се укине притворот и да му се определи поблага мерка - куќен притвор при неизменети околности. Во натамошниот тек на постапката Јанева планирала да му даде својство на заштитен сведок и да ја запре истражната постапка или да склучи со него предлог-спогодба за вина за полесни кривични дела и Камчев да плати незначителен износ на штета и да му се врати пасошот.

 

Обвинетиот Зоран Милевски договарал средби меѓу Бојан Јовановски и брачната двојка Орце и Ана Камчеви, а за возврат за посредувањето примиле награда од 1,5 милион евра во разни апоени, и тоа од Ана Камчева половина милион евра, а од Орце Камчев 1 милион евра.

 

Јанева ова го прифатила и за себе прибавила значителна имотна корист, и тоа предмети, мебел во износ од приближно пет илјади евра, кој за неа го набавил Боки 13, и готовина 50.000 евра. Јанева е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластувањето, Бојан Јовановски за примање награда за противзаконско влијание и перење пари, а Милевски за противзаконско влијание. Тој призна вина на првото рочиште за предметот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.