Русковска најави финансиска истрага и за други судии

На новинарско прашање дали Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ќе се вклучи во испитување на потеклото на имотот на петтемина судии за кои ДКСК отвори предмет заедно со Финансиската полција, шефицата на оваа институција, Вилма Русковска, рече дека ќе отворат финансиска истрага и за други судии, а не само за судиите што ја пуштија Катица Јанева во куќен притвор.

 

„Обвинителството во секој случај ќе поведе финансиска истрага, а што ќе произлезе од тоа, ќе видиме. Сега не би обелоденувала имиња“, рече Русковска.

 

ДКСК во март годинава отвори предмет за ипистување потекло на имотот на судиите од бомбите, но процесот со месеци е заглавен меѓу три институции.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.