Скопје и Сараево најзагадени балкански градови, исклучок се Љубљана и Подгорица

Главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, со денови е на врвот на листата на градови со најнеквалитетен воздух. Ситуацијата не е многу подобра и кога станува збор за другите градови од поранешна Југославија.

 

Пред три дена Сараево беше најзагадениот град на планетата со индекс на загадување дури 597.

 

Овој факт влијаеше многу активисти и обични граѓани да реагираат, па дури и шведската амбасада во Босна се појави на „Твитер“, наведувајќи дека Сараево се наоѓа во сопствена категорија на загадување. Амбасадата повика на итна акција.

 

https://twitter.com/SwedenBiH/status/1216121653601755136

 

На airvisual.com, може да се следи состојбата со загадувањето од час на час. Имајќи го предвид Балканот, ситуацијата е алармантна и во нашиот главен град.

Скопје во моментов го зазема 26. место на најзагадени главни градови во светот.

 

 

Словенија и Црна Гора се речиси целосно во зелената зона така што Љубљана и Подгорица не се на списокот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.