Двегодишно дете е најмладиот пациент заболен од коронавирус во Македонија

Според податоците објавени на веб-страницата на Институтот за јавно здравје, најмладиот пациент во Македонија заболен од коронавирус е двегодишно дете, а најстариот пациент има 91 година.

Во детаљниот дневен извештај на Институтот за јавно здравје пишува дека возраста на заболените се движи од 2 до 91 година (просек 42,2 години), а повеќето заболени (23 проценти) се на возраст од 30 до 39 години“.

Од вкупниот број заболени од коронавирус во државата, 136 лица, повисок е бројот на женските лица, односно 66 се мажи, а 70 се жени.

Кашлицата е најчестиот симптом кај заболените, речиси 70 отсто од пациентите го имаат овој симптом. Потоа следуваат покачена температура (65,3 %), слабост (31,6 %), болка во грлото (25,3 %), треска (24,2 %) и главоболка (24,2 %), а 41 отсто се без симптоми.

27 лица од 136-те заболени, според евиденцијата на Институтот за јавно здравје, претходно имале хронична болест, од кои 17 имаат кардиоваскуларна болест, 5 лица се со хронична белодробна болест, а по тројца се со дијабетес, хронична бубрежна болест и со хипотироидизам и еден со невромускулна болест.

Досега, според Институтот, регистрирани се 9 случаи на заболување меѓу здравствените работници.

Во дневниот извештај на Институтот се вели дека процената на ризик на СЗО на глобално ниво и на ниво на европскиот регион за понатамошно ширење на Ковид-19 кажува дека ризикот е многу висок“.

Според категоризацијата на ризикот од СЗО, се проценува дека:

Дебар е во фаза 4 (широкораспространета трансмисија во заедницата);

Скопје е во фаза 4 (широкораспространета трансмисија во заедницата);

Преостанатиот дел од Република Северна Македонија е во фаза 2 (спорадични случаи).

До денеска до пладне беа дијагностицирани нови 22 лица со коронавирус, од кои 16 се жени, а 6 мажи. Повеќето од нив имаат 50-59 години.

Од нив, двајца се хоспитализирани, а другите се на домашно лекување.

Од овие 22 лица, 15 веќе имале контакт со веќе заразено лице.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.