46 новозаболени од коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје –12, Куманово – 13, по осум во Прилеп и Велес, два во Струга и по еден случај во Тетово, Кочани и Пробиштип.

 

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 663 лица. Според местото на живеење, досега случаи на Ковид -19 се регистрирани во:

- Скопје – 273

- Куманово - 143

- Дебар – 49

- Штип-20

- Прилеп –46

- Тетово – 30

- Струга – 30

- Велес – 18

- Битола –8

- Охрид –3

- Кавадарци - 3

- Гостивар –4

- Гевглелија – 4

- Струмица – 2

- Крива Паланка-3

- Радовиш - 4

- Крушево – 3

- Кочани – 19

- Пробиштип - 1

 

Во изминатото деноноќие направени се 341 теста. Од нив преку ИЈЗ-194, преку Ветеринарен факултет –8, Авицена –19 , Биотек –24 и Фипил Втори (Жан Митрев) –96.

 

Досега во земјата се направени 6.571 тестирања на Ковид-19.

 

Починатата родилка од Куманово, за која што вчера попладне инормираше Министерството за здравство, ќе биде евидентирана во денешниот извештај на ИЈЗ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.