Нови 520 случаи на Ковид-19, починаа 12 лицa

Во последните 24 часа се направени 3.023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-4, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-3.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 372 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-150, Куманово-16, Штип-6, Прилеп-18, Тетово-12, Струга-20, Велес-15, Битола-17, Кавадарци-27, Гостивар-14, Гевгелија-9, Струмица-17, Радовиш-7, Кочани-13, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-5, Виница-2, Свети Николе-1, Кичево-5, Ресен-3, Неготино-12.

Починати се 12 лица - четири пациенти од Скопје (88, 50, 82 и 65), еден пациент од Дебар (72), двајца од Струга (79 и 81), два пациенти од Охрид (94 и 66), еден пациент од Струмица (79), од Крива Паланка (59) и еден пациент од Кичево (70). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.117, бројката на оздравени пациенти е 68.364, на починати е 2.647, а бројот на активни случаи изнесува 16.106. Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37.746, активни 9.871

• Куманово 4.912, активни 472

• Дебар 694, активни 146

• Штип 3.392, активни 187

• Прилеп 4.392, активни 348

• Тетово 4898, активни 704

• Струга 2.103, активни 191

• Велес 2.888, активни 387

• Битола 3.123, активни 369

• Охрид 2.586, активни 419

• Кавадарци 2.317, активни 479

• Гостивар 3.480, активни 435

• Гевгелија 1.225, активни 211 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2.410, активни 434

• Крива Паланка 688, активни 113

• Радовиш 655, активни 73

• Крушево 176, активни 25

• Кочани 1.663, активни 158

• Пробиштип 467, активни 34

• Демир Хисар 238, активни 29

• Македонски Брод 232, активни 14

• Пехчево 169, активни 26

• Берово 547, активни 63

• Валандово 321, активни 34

• Виница 468, активни 65

• Делчево 690, активни 211 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 203, активни 16

• Свети Николе 1.054, активни 66

• Кичево 1.623, активни 179

• Ресен 670, активни 112

• Неготино 1.087, активни 235 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.023 теста се преку: ИЈЗ - 604, ЦЈЗ Скопје - 76, „Авицена“ - 277, „Биотек“ - 384, МАНУ - 139, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) - 146, „Систина“ со PCR-метода - 331, лабораторија „Лаор“ - 100, Судска медицина - 5, ЦЈЗ Битола - 15, Инфективна клиника - 2, ГАК - 0, „Синлаб“ - 36, „Ремедика“ - 32, лабораторија во болницата во Козле - 20, ЈЗУ (рапид-тест) - 852, УК Пулмологија со алергологија - 4, лаборатории од странство - 0. Досега во земјата се направени вкупно 421.153 тестирања на Ковид-19.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.