Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука.

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи напиша дека следните денови се критични за телото да го прифати новиот орган.

„Пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест добива шанса за нов живот.

Во изминативе 24 часа околу 100 тина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот сите“, вели министерот.

Како што најави, повеќе детали за трансплантацијата ќе бидат достапни во текот на денот.

Трансплантацијата почна синоќа во 23 часот, откако кај 44-годишна пациентка беше дијагностицирана мозочна смрт, а тројца пациенти се подготвија да ги примат органите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.