Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Кичево – 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево – по 1 лице.

Регистрирани се 14 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 11, Куманово, Гостивар и Кичево – по 1 лице.

Не се регистрирани нови починати лица, известуваат од Министерството за здравство.

Направени се 2.802 теста преку: ИЈЗ - 178, ЦЈЗ Скопје - 54, ЦЈЗ Битола - 53, ЦЈЗ Прилеп - 27, ЦЈЗ Тетово - 19, ЦЈЗ Куманово - 37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - 0, Судска медицина - 0, лабораторија во болницата во Козле - 0, УК Пулмологија со алергологија - 4, ГОБ „8 Септември“ - 0, Институт за микробиологија - 24, МАНУ - 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) - 184, „Авицена“ - 219, „Биотек“ - 379, „Систина“ - 122, лабораторија „Лаор“ - 189, „Синлаб“ - 41, „Ремедика“ - 40, „Плодност“ - 65, „Генеа“ - 24, „Никоб лаб“ - 507, „ВФВ медикал“ - 24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) - вкупно 612.

Досега во земјата се направени вкупно 841.125 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.583, бројката на оздравени пациенти е 149.690, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 421.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.627, активни 167

Куманово 8.872, активни 49

Прилеп 8.322, активни 32

Тетово 7.239, активни 32

Битола 6.304, активни 16

Велес 5.471, активни 3

Гостивар 5.180, активни 13

Кавадарци 5.153, активни 0

Охрид 5.014, активни 22

Штип 4.960, активни 3

Струмица 4.114, активни 7

Струга 2.981, активни 4

Кочани 2.791, активни 4

Кичево 2.588, активни 34

Гевгелија 2.195, активни 2

Неготино 2.184, активни 3

Свети Николе 1.523, активни 0

Ресен 1.234, активни 0

Крива Паланка 1.222, активни 2

Радовиш 1.161, активни 7

Берово 1.029, активни 0

Делчево 973, активни 4

Дебар 941, активни 2

Виница 886, активни 5

Пробиштип 789, активни 0

Валандово 666, активен 1

Богданци 494, активни 0

Крушево 490, активен 1

Демир Хисар 400, активни 3

Демир Капија 396, активни 0

Кратово 376, активни 3

Македонски Брод 359, активен 1

Пехчево 268, активни 0

Македонска Каменица 249, активен 1

Дојран 132, активни 0

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.