Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и голема главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба.

Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев во затворот имал гушење, голема главоболка и се чувствувал многу лошо, но во КПУ затворот во Скопје во моментот немало дежурен лекар за да го прегледа и интервенира. Поради сериозноста на состојбата викната била брза помош, констатиран бил зголемен крвен притисок и на Камчев му била дадена соодветна, моментална терапија.

Сепак, утрово Камчев повторно бил во лоша здравствена состојба и со возило на брзата помош бил пренесен на Клиниката за кардиологија во Скопје. По реакција на лекарскиот тим и по стабилизирање на состојбата на Камчев тој е вратен во затворот каде што ја издржува мерката притвор.

„Неколкупати како одбрана реагираме на сериозно влошената здравствена состојба на г-динот Јордан Камчев, која што очигледно продолжува да се влошува поради непостоење на соодветни медицински и санитарни услови за третирање на неговата здравствена проблематика. Со фамилијарен историјат на кардиоваскуларни болести, г-динот Камчев од својата 15та година прима соодветна терапија за оваа здравствена состојба, а пред само десетина дена поради влошување на состојбата тој пет дена беше хоспитализиран на Клиниката за кардиологија во Скопје“, велат неговите адвокати.

Тие нагласуваат дека сериозноста на здравствената состојба и ризикот кој постои по неговото здравје поради неможноста истата да биде соодветно третирана во затворот е докажана и од четири различни, релевантни медицински институции и со сета останата документација е уредно доставена до Судот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.