Шаќири на средба со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте: Успешната соработка треба да ја интензивираме

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денес оствари средба со амбасадорката на Романија во Република Северна Македонија Адела Моника Аксинте. На средбата се разговараше за унапредување и интензивирање на билатералната соработка во делот на образованието и науката.

„Со пријателска Романија и сега бележиме успешна образовна соработка. Посебно сакам да нагласам дека многу наши млади луѓе користат стипендии за додипломски, магистерски и докторски студии на државните универзитети во Романија. Ја запознав амбасадорката и со идните активности, планови и приоритетите на Министерството, насочени кон создавање квалитетно инклузивно образование за секое дете “,посочи по средбата министерот Шаќири.

Двајцата соговорници се согласија дека има заеднички интерес за натамошно проширување на поддршката и размена на искуства во образованието и науката, како најсилни механизми за забрзан раст и развој на државите и докажани начини за создавање блиски релации меѓу народите од двете земји.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.