(Видео) Николоски: Бугарија сака да ја смениме историјата

Би сакал да го поддржам извештајот што беше презентиран денеска и мислам дека овие предизвици сè уште се пред нас. Како што можеби знаете, имаше голема еврејска заедница во Скопје, како и во Македонија во целост, но, за жал, за време на Втората светска војна, главно повеќето од луѓето што живееја во Скопје, всушност, над 90 %, беа депортирани во Треблинка во тоа време, во логорите на смртта, а сега има мала заедница. Но, изградивме Музеј на холокаустот, еден од ретките што ги има во Европа, во самиот центар на градот, каде што сакаме да им оддадеме комеморација на жртвите, истакнува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во своето обраќање пред Советот на Европа.

Друга работа сакам да ја поврзам со тоа, но и со сегашните времиња, додаде Николоски.

 

 

 

 

 

„Сите знаеме дека Македонија има огромен проблем со Бугарија за почнувањето на пристапните преговори со Европската Унија. Едно од клучните прашања со кои се соочуваме е поврзано со историјата, но и со негирањето за бугарската држава за време на Втората светска војна, тие беа тие што ја окупираа денешна Македонија. Тие беа оние што, за жал, го организираа ова протерување на еврејската заедница и тие беа оние што ги испратија во Треблинка“, рече Николоски.

„Она што бараме од нив е да го одбележат и да признаат дека тоа се случило. За жал, она што го гледаме е целосно негирање и со употреба на силата на членството во Европската Унија нè присилува да ја смениме историјата на таков начин за да ги отвориме пристапните преговори. Верувале или не, она што од нас се бара е да ја смениме историјата, да го смениме идентитетот на земјата, на нацијата, дури и да преговараме за јазикот, само да ги почнеме пристапните преговори со Европската Унија користејќи го нивното членство во Европската Унија да ја препишат историјата повеќе, би рекол учтиво за нив, но начин на кој е целосно лажен, кој не е вистина и е против историјата и е против она што се случи за време на Втората светска војна“, нагласи во своето обраќање Николоски.

Побара од Стразбур, како што рече, овие практики да се сменат. „Оваа недела се одржува европскиот совет во Брисел, каде што ќе има средба и со лидерите на Западен Балкан, а барам и Бугарија да го промени своето однесување и да дозволи отворање на пристапните преговори и да се соочат со реалноста, да се соочат со нивниот историски проблем, но и да се соочат со историјата каква што е и да се соочат дека постои нација која е до нивната граница, која се нарекува македонска нација, а исто така и држава, која е македонска. Само со прифаќање на заедничките вредности можеме да одиме понатаму и чекорот што може да го направи бугарскиот премиер за да дојде во Музејот на холокаустот во Скопје и да побара голема прошка од жртвите“, потенцира Николоски пред Советот на Европа.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.