All for Joomla All for Webmasters

Бесплатна пливачка школа за деца со Еуролинк осигурување

Еуролинк осигурување

Трета година по ред Еуролинк осигурување ја организира бесплатната пливачка школа за деца на возраст од 8 до 12 години. Поаѓајќи од минатогодишното позитивно искуство, каде што пливачката школа беше организирана во три града во Македонија, оваа година Еуролинк одлучи школата да ја реализира во следниве градови: Скопје, Струмица и Кавадарци, под раководство на тимот на проф. Наташа Мешковска.


Часовите ќе се реализираат по програмата преземена од УССВИМ (Американска програма за обука на деца непливачи), која гарантира дека за 8 до 10 часа секое дете ќе ги совлада основните техники по пливање. Оваа година школите се адаптирани и за деца со оштетен слух и вид, како и за деца со Даунов синдром.


Пријавувањето за летните пливачки школи ќе се одвива по следниот распоред:


Скопје од 11.6.2018 до 17.6.2018 година,
Струмица од 22.6.2018 до 29.6.2018 година,
Кавадарци од 2.7.2018 до 8.7.2018 година.


Летните пливачки школи започнуваат од:


Скопје – Спортски центар „Борис Трајковски“ – прв час на 20.6.2018, последен час на 29.6.2018, секој ден од 11:00 часот, за време на викендите часовите започнуваат од 14:00 до 15:00 часот;
Струмица – „Базен Хотел Сириус“ – прв час на 2.7.2018, последен час на 9.7.2018, секој ден од 09:00 часот;
Кавадарци – „Градски базен“ – прв час на 10.7.2018, последен час на 17.7.2018, секој ден од 10:00 часот.


Родителите може да ги пријават своите деца со испраќање порака на следната електронска адреса: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. со испраќање на следниве генералии: име и презиме на детето, возраст, висина, тежина, име и презиме на родителот, контакт-телефон на родителот. Селекцијата на пријавените кандидати за Скопје, Струмица и за Кавадарци ќе се одржи на првиот час и ќе ја врши стручен тим под раководство на проф. Наташа Мешковска, кој ќе избере 50 деца за учество во пливачката школа во Скопје и по 40 деца за учество во пливачките школи во Струмица и во Кавадарци. Критериумот за селекција е секое пријавено дете да може да исплива 25 метри, со помош на пливачко помагало – пловка.


На избраните кандидати ќе им бидат обезбедени пешкири, капи и пливачки помагала. Останатиот дел од опремата, како костими за капење, очила за пливање и папучи, родителите ќе треба сами да го набават, задолжително во сина боја.


Летната пливачка школа на Еуролинк осигурување е активност во рамките на платформата за Корпоративно општествена одговорност: „Еуролинк – Вашата врска со вистинските вредности“, преку која годишно се реализираат повеќе проекти од областа на образованието, културата и на уметноста во Република Македонија.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.