All for Joomla All for Webmasters

Мафини од тиква (рецепт)

Мафини сакаме сите, а тие се уште поубави во оваа сезона на тиквата. Лесно се прават и се многу вкусни.

 

Потребно е:


200 г тиква, испечена и измиксирана во пире
300 г брашно
1 прашок за печиво
1 лажичка цимет во прав
120 г шеќер во прав
3 јајца
50 мл млеко
50 мл масло за јадење
50 г суво грозје (по желба, претходно натопено во ликер)
100 г сечкани ореви

 

Подготовка:


– Во сад просејте ги брашното, прашокот за пециво, циметот и шеќерот.

 

– Во друг сад со миксер изматете ги јајцата, млекото, маслото и пирето од тиква. Полека, додавајте од смесата со брашно.

 

– На крај, ставете ги сувото грозје и сечканите ореви.

 

– Во калапот за мафини наредете хартиени корпи за мафини. Малку намачкајте ги со масло за јадење или путер и наполнете ги со 3/4 од смесата. Никако не ги преполнувајте затоа што во текот на печењето ќе почнат да течат и потоа нема да може да ги извадите од калапот.

 

– Протресете го калапот и ставете да се печат во рерна загреана на 250 целзиусови степени околу 30 минути, односно додека да бидат печени внатре (проверете со чепкалка за заби).

 

– Печените мафини оставете ги да се оладат малку пред да ги извадите од калапот.

 

– Сервирајте ги со налку наросен шеќер во прав врз нив.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.