Швајцарски компир- вкусен рецепт кој редовно ќе го подготвувате

Ако сте љубител на компири, ова јадење сигурно ќе стане едно од вашите омилени.

 

Потребно е:

 

4 големи компири

маслиново масло

магдонос

сол

сирење,

лута пиперка по вкус

 

Подготовка:

 

1. Излупете и изрендајте 4 големи компири. Ставете ги во чиста кујнска крпа.

2. Додадете маслиново масло и малку ситно сецкан магдонос. Посолете и промешајте. Направете топчиња и сплескајте ги со дланките.

3. Ставете ги во тепсија, над хартија за печење и печете 40 минути на 190 степени.

 

Ако сакате, можете да додадете малку сирење, мачина душица или лута пиперка.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.