На Исланд се одбележа првата „смрт“ на глечер (ФОТО)

Исландската влада официјално ја објави првата „смрт“ на глечер на земјата. На церемонијата присуствуваше и премиерот Кетрин Jacејкобсотир, јавија медиумите.

 

Глечерот Ококул (кратко Ок), преживеал 700 години на врвот на вулканска планина. Го загубил статусот на глечер уште во 2014 година, како резултат на топење и истенчување. На церемонијата во присуство на поранешната претседателка на Ирска Мери Робинсон, исландскиот геолог Одур Сигурдсон откри плакета во знак на сеќавање на исчезнувањето на првиот од стотиците глечери на островот.


На плакетата има напишано порака за иднината: „Во текот на следните 200 години, сите одлични глечери се очекува да го следат истиот пат. Овој споменик е тестамент дека знаеме што се случува и што треба да се направи“.

 

Сигурдсон, кој е поврзан со Универзитетот Рајс во Хјустон, со години го следел Ококул, северо-источно од Рејкјавик. Според сателитските слики од опсерваторијата на Земјата на НАСА во 1986 година, глечерот претставувал компактна бела дамка, но на фотографијата од 1 август 2019 година се гледа како останало само мало парче бел мраз.

 

По дефиниција, глечерот треба да биде дебел 40-50 метри и да се движи со сопствената тежина. Мразот на Ок е дебел само 15 метри.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.