Најдолгиот лет е од Њујорк до Сиднеј

Летот на Боинг 787-9 од Њујорк до Сиднеј на австралиската авиокомпанија е најдолгиот директен лет.

 

Ова го потврдуваат податоците на FlightAware, објавија агенциите.

 

Вкупното време на летот е 19 часа и 14 минути. Авионот патувал 309.000 километри и слетал со 37-минутно задоцнување.

 

Претходно, за најдолг директен лет се сметаше летот од Њујорк до Сингапур. Времетраењето било 18 часа и 50 минути.

 

Првиот некомерцијален нон-стоп лет низ целиот свет во 1986 година го направи Војаџер. Беше во воздух без полнење гориво 9 часа, 3 минути и 44 секунди.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.