Нов вид инсект ќе го носи името на Грета Тунберг

Нов вид инсект го носи името на младата климатска активистка Грета Тунберг.

 

Станува збор за Nelloptodes gretae, инсект долг само 1 милиметар. Нема крилја, ниту очи, но има две долги антени, пишува Би-би-си.

 

Инсектот е именуван од страна на д-р Мајкл Дарби, импресиониран од кампањата за животна средина што ја почна Грета Тунберг.

 

Инсектот првпат го пронашол Вилијам Блок во Кенија во 60-тите и донирал примероци во музеј во Лондон во 1978 година. Дарби ја проучувал колекцијата на музејот и наишол на сè уште неименуваниот инсект.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.