Во Црна Гора има двојно повеќе мобилни телефони отколку жители

На крајот на септември оваа година, бројот на мобилни телефони во Црна Гора изнесувал 1.294.942, што претставува рекорд во Европа.

 

Од вкупниот број корисници, 53,6 отсто се припејд корисници, додека постпејд корисници има 46,4 отсто, се наведува во извештајот за развој на пазарот за електронски комуникации.

 

Услуги на мобилна телефонија во Црна Гора пружаат три оператори.

 

Во однос на септември, минатата година, регистриран е пораст на бројот на корисници за 4,9 отсто, се наведува во извештајот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.