Грета Тунберг ќе биде водител на емисија на „Би-би-си“ за Божик

Младата климатска активистка од Шведска, Грета Тунберг, ќе биде гостинка-водител на британскиот сервис „Би-би-си“ за време на божикните празници.

 

Традиционално, за време на празникот „Би-би-си“ ангажира познати личности да ја водат радиската програма, а младата Швеѓанка ќе биде една од овогодишните пет водители.

 

Таа ќе разговара со водечки светски борци и активисти против климатските промени, како и за ситуацијата на Антарктикот и Замбија, а ќе бидат емитувани бројни извештаи од целиот свет.

 

Тунберг ќе води и интервју со гувернерот на англиската банка, Марк Корниј, се додава во соопштението на британскиот јавен сервис.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.