Први декември - Светскиот ден на сидата

Датумот беше поставен во 1988 година, на иницијатива на Светската здравствена организација, со цел да се фокусира вниманието на јавноста кон ХИВ / СИДА и да се потенцира потребата за поддршка и разбирање за луѓето кои живеат со оваа болест.

 

Оваа година, Светскиот ден на СИДА е насловен „Промените ги прават заедниците“.

Во светот, според Глобалната програма за СИДА, скоро 38 милиони луѓе живеат со ХИВ / СИДА, со 1,7 милиони нови случаи само во 2018 година. Повеќе од половина од сите нови инфекции се меѓу ранливите групи и нивните партнери.

До крајот на 2018 година, скоро 24 милиони луѓе кои живеат со ХИВ / СИДА добиле третман.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.