На Тајланд е родено маче со две лица

Маче со две лица се роди во село во провинцијата Рачабури на Тајланд, пренесува „Банкок пост“. Според сопственичката на невообичаеното маче, 52-годишната Чабапраи Нилпет, нејзината персиска мачка во понеделникот омачила само едно маче, а поради компликации, не можела да ги роди и другите мачиња.

 

Нилпет потоа го однела своето милениче во ветеринарна клиника, каде што мачката имала царски рез. Лекарите извадиле две мачиња од нејзината матка, од кои едното имало две муцки. Мачето имало проблеми со дишењето, но ветеринарот ги вентилирал белите дробови, по што необичното маче успеало да ја врати силата и да дише нормално.

 

„Неговата лева муцка ја нареков злато, а десната сребро. Јас ќе се грижам за тоа, така што тоа ќе живее што е можно подолго, бидејќи никогаш не сум видел таква љубопитна мачка“, изјави Нилпет.

 

Сопственичката сега го храни своето специјално милениче со шприц, бидејќи неговата состојба го спречува да цица од својата мајка.

 

Дипросопијата е абнормалност во која лицето на мачката се проширува додека се развива и потоа се појавува второ лице, а сето тоа се случува во ембрионалната фаза. Состојбата е предизвикана од прекумерно количество од еден многу специфичен протеин кој се нарекува СХХ и кој се произведува додека мачињата се уште во матката. Овие мачки истражувачите ги нарекуваат и Јанус мачки зашто нивната состојба ги потсетувала на Јанус, римскиот бог со две лица.

 

Многу мачиња со ваква состојба не преживуваат и повеќето умираат само неколку часа по раѓањето, а некои по неколку дена зашто им е речиси невозможно да цицаат од своите мајки како нормалните мачиња.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.