ПРАЗНИЧНА МАГИЈА ВО СТРАЗБУРГ: Главниот град на Божиќ

Има безброј предизвици на Божиќниот пазар во Стразбур, главниот град на Божиќ. Најголемиот град во Европа има традиција од над 500 години. Божиќниот пазар се одржува по 450-ти пат.

 

Празничната елка е висока 30 метри и тежи помеѓу 7 и 9 тони. Нејзиниот избор започна уште во март. Оваа година е донација од Војводството Лорен. 120 лица и 120 часа беа  потребни за да бидае пренесена во Стразбур. Денес, стои гордо на плоштадот Клебер. Таа е украсена од 300 светлечки лампиони. Божиќното дрво го чува самиот Дедо Мраз.

 

Околу 2 милиона луѓе го посетуваат Стразбур секоја година за да ја доживеат магијата на празникот во срцето на Европа и да шетаат низ 300 дрвени куќи поставени на 11 различни места во градот. 760 луѓе се грижат за безбедноста на градот за време на зимските празници.

Нападот во Божиќната чаршија во Стразбур минатата година го засени расположението на локалното население. Оваа година, сепак, стравот е надминат. Луѓето од целиот свет се собираат овде, а локалните власти очекуваат економскиот профит од пазарот да достигне 250 милиони евра.

 

Топло вино, пиво, вкусни колачи од цимет и ѓумбир, традиционални специјалитети, свеќи, венци, ракотворби. Има по нешто за сите тука, па дури и ако ви недостасува Божиќен дух, Стразбур ќе го разбуди. Како чуварот на ангелот Габриел, гласникот на Господ. Големите бели крилја не тежат врз него. Тој е тука три пати неделно да ги пречекува гостите од цела Европа.

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.