СТРАШНО ОТКРИТИЕ: „Затупуваме“ од опасно загадениот воздух

Високите нивоа на јаглерод диоксид во атмосферата имаат катастрофален ефект врз интелектуалните способности на луѓето.

 

Научниците од универзитетот во Колорадо Болдер и Универзитетот во Пенсилванија (САД) дошле до овој заклучок, а резултатите од нивното истражување се објавени на веб-страницата Phys.org, а се пренесени од медиумите.

 

Зголемените емисии на јаглерод имаат штетен ефект не само врз природата, што доведува до климатски промени. Научниците тврдат дека зголемените нивоа на јаглерод диоксид влијаат врз учењето на децата. Претходните студии покажаа дека загадувањето на воздухот во училниците влијае на менталниот капацитет, со што значително се намалува концентрацијата. Проблемот лесно може да се реши со отворање на прозорецот за вентилација. Сепак, влијанието на „свежиот“ воздух, кој веќе е многу загаден, сè уште не е проучено. Во потрага по одговорот, научниците создадоа модел со две опции.

 

Во пооптимистичко сценарио, когнитивните способности на студентите ќе се намалат за 25% до 2100 година доколку се намали нивото на стакленички гасови. Меѓутоа, ако нивото на загадување во воздухот остане на сегашното ниво, човештвото ќе биде преполовено до крајот на векот. Ова е прва студија која испитува како редовното дишење на загадениот воздух влијае врз интелигенцијата.

 

Во 2015 година, истражувачите од Харвард принудија 24 лица да поминат 6 работни дена во просторија под контролирана лабораторија, каде што нивото на јаглерод диоксид варираше. Учесниците мораа да се справат со задачите во реалниот живот секое попладне. Компјутерската програма покажа дека со зголемувањето на нивото на гасот, на учесниците им било тешко да ги анализираат информациите, да градат стратегии и да одговорат на кризи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.