Француските проститутки бараат финансиска помош од владата поради Ковид-19

Здруженијата што претставуваат проститутки во Франција побараа од владата на претседателот Емануел Макрон да им исплати парични средства на сексуалните работници поради влијанието на коронавирусот врз нивната егзистенција, пренесува „Ле Фигаро“.

 

Федерацијата на Црвените чадори, здружение кое тесно соработува со проститутките и сексуалните работници, го повика претседателот Макрон да размисли за финансиска помош за сексуалните работници, велејќи: „Мора да се создаде фонд за итни случаи за да се обезбедат приходи за време на строгиот режим на движење“.

 

Групата смета дека финансиската помош од државата ќе биде единственото решение за да се спречи преземањето ризик поврзан со вршење сексуална работа и додаде дека прашањето е „прашање на јавното здравје“.

 

За разлика од другите професии, проститутките и сексуалните работници не се квалификувани за 1.500 евра државна помош што им се нуди на самовработените лица.

 

„На краток рок, некои од најсиромашните сексуални работници ќе бидат принудени да ризикуваат затвор, не од задоволство, туку поради недостиг од средства за егзистенција затоа што станува збор за опстанок“, велат од фондацијата.

 

Во 2016 година Франција донесе закони за проституција со кои им се стави крај на паричните и затворските казни за проститутки кои нудат секс, но донесе казни до 1.500 евра за клиентите кои плаќаат за секс и го повторуваат прекршокот, при што висината на казните е до 3.750 евра.

 

Додека многу проститутки се борат за опстанок поради строгиот режим на движење, дилерите на наркотици и другите организирани криминалци ги искористија строгите мерки со префрлање на други шеми како измама и продажба на фалсификувани медицински материјали, посочува Европол.

 

Криминалот во некои области продолжи во Франција и покрај строгите мерки на движење, вклучително и напади врз полицајци во некои проблематични предградија во делови од земјата.

 

Само во текот на минатиот викенд полицијата беше нападната во повеќе градови и општини низ целата земја, а во инцидент во Бордо, врз полицајците бил фрлен фрижидер од балконот на една зграда.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.