All for Joomla All for Webmasters

Кафето го намалува ризикот од смртност

Повеќе од 2,25 милијарди кафе се консумираат секој ден, а ова ја докажува неговата популарност. 

Новото истражување спроведено од страна на шпански научници, покажа дека зголеменото конзумирање на кафе предизвикува намален ризик од смртност.

 

Податоците покажуваат дека луѓето кои пијат најмалку четири кафиња секојдневно имаат 64 проценти помалку смртност од оние кои воопшто не консумираат кафе или многу ретко го прават тоа.

 

20.000 луѓе учествуваа во истражувањето кое траеше десет години.Исто така, луѓето над 45-годишна возраст имаат 30 отсто помал ризик доколку пијат по две чаши кафе дневно.

 

Дневно четири шољи кафе се дозволена мерка.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.