ЕКСКЛУЗИВНО: Саксофонистот на Витни Хјустон и Лејди Гага (ВИДЕО)

Премиек Расел Тубс е еден од најголемите музичари во нашето време. Работел со sвезди како Лејди Гага, Витни Хјустон, Елтон Џон, Брус Спрингстин и Сантана.

 

Во декември, ќе настапи на сцената со Стинг во хуманитарен концерт за зачувување на тропските шуми. Еден од 40-те најголеми соло уметници од 20 век зборува специјално во интервју за бугарската ТВ НОВА.

 

Експериментирал со многу различни алатки. Но, кога ќе слушнел саксофон на радио во раните периоди на рокенролот, си кажувал себеси: „Ова е она што сакам да го сторам“. И така започнало неговото патување во музика.

 

„Се заљубив во музиката кога бев многу, многу млад. Татко ми беше во џез бенд и свиреше труба. Тој започна да ми предава некои основни лекции“, рече Премик Расел Тубс.

 

„Еден ден добив повик за изненадување. Од Нарада кој ми рече „Ај, ќе снимаме во Њујорк со нов уметник. Нејзиното име е Витни Хјустон“. Малкумина слушнале за неа. Таа дури и немаше албум. Реков: „Секако дека ќе дојдам“. И тој рече: Ќе ја свириме „ Како ќе знам. Ја знаеш ли? Слушнав и си реков себеси, звучи неверојатно“, рече Премик.

 

Тој исто така кажа како ја запознал Леји Гага.

 

„Таа се појави на концертот на Стинг. И јас бев дел од еден голем бенд заедно со другите уметници. Беше неверојатно. Лејди Гага и Елтон Џон заедно. Беше фантастично“, рече Премик.

 

Премик се сеќава и на уште еден одличен изведувач, Карлос Сантана.

 

„Имав можност да бидам на турнеја со него пред многу години. Беше неверојатно искуство затоа што ме запозна таква разновидна публика. Турнејата беше масовна“, рече тој.

 

Премик се идентификува како трагач. „Мислам дека секој уметник е тоа. Секој што се обидува да му даде на светот нешто ново. Јас не припаѓам на одредена религија, не сум католик или хинду, но го барам духовното“, објасни соло уметникот.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.