(Видео) Од Исланд до Индија, каде ѕвездите одат да ги снимаат своите музички спотови

Поп спотовите постоеја многу пред 1. август 1981 година, но, со лансирањето на 24-часовниот музички канал „Ем-ти-ви“, беше јасно дека визуелните елементи ќе станат подеднакво важни како песните.

А кога се однесува на привлечни имиџи, изведувачите беа и сè уште се (тоа им го дозволува Ковид-19) повеќе од среќни да се качат во авион и да се упатат на некое егзотично место за да снимаат мини филм.

Во раните 1980-ти, „Дјуран Дјуран“ беа синоним за модерни кинематографски продукции снимени на далечни места.

Снимена во Шри Ланка, промоцијата за филмот Hungry Like the Wolf (1982) доловува неверојатно чувство на Raiders of the Lost Ark , додека посетителите кои планираат обиколка на островот во Индискиот океан може да изнајмат автомобил и возач и да ги пронајдат локациите претставени во Save a Prayer (1982).

Друг класик на сјајниот, гламурозен жанр е спотот на „Вем“ за нивниот хит Club Tropicana (1983), кој беше снимен во хотелот Pikes, на шпанскиот остров Ибица.

Хотелот, тогаш во сопственост на кралот на хедонизмот на Ибица Тони Пајк, беше популарен кај славните гости, меѓу кои Елтон Џон, Бој Џорџ, Фреди Меркјури и Кејт Мос.

Видеото за друг хит на „Вем“ Last Christmas (1984) делумно беше снимено во хотелот Walliserhof Grand, во скијачкиот центар Saas-Fee, Швајцарија.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.