Греми-награди: Диверзитетот ќе стане дел од договорот со продуцентите

Шоуто Греми-награди се обврза да ангажира разновиден тим на луѓе кои работат на и надвор од сцената за да ги произведат највисоките признанија во музичката индустрија, соопшти организаторот во средата (4 август).

Aкадемијаta на музичари, продуценти и други музички pрофесионалци („Рекординг академи“) објави дека го усвојува таканаречениот „инклузивен јавач “ во договорот со продуцентите на церемонијата  Греми-награди во јануари 2022 година, со цел да го зголеми диверзитетот на секое ниво.

Инклузискиот јавач ќе ја обврзе компанијата што го продуцира шоуто „да вложи максимални напори да регрутира, аудицира, интервјуира и да вработи луѓе на сцена и надвор од сцената, кои историски и систематски биле исклучувани од забавната индустрија“.

„Рекординг академи“ соопшти дека тоа ќе биде прво големо музичко наградно шоу што ќе се обврзе на инклузивност.

Според медиумите, овој потег е дел од засилените напори да се подигне гласот на афроамериканците на сите нивоа на музичкиот бизнис по културната пресметка поттикната од протестите во 2020 година против системскиот расизам во САД.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.