Сопиште

Општина Сопиште ја доби првата градинка

Во општината Сопиште е отворена новата градинка „Виножито“, на чие отворање присуствувапе министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

 

Јавната установа има капацитет за згрижување на 31 дете, за кои се грижат вкупно 7 вработени лица обезбедени со согласноти од Министерството за труд и социјална политика.

 

„Обезбедувањето квалитетни услови за ран детски развој создава еднакви можности за сите деца и им овозможува во целост да ги искористат своите потенцијали. Нашата цел како Влада е што поголем број деца до 6 годишна возраст да се опфатат во предучилишното образование, бидејќи раниот развој е најважен за понатамошниот развој на децата. Продолжуваме да инвестираме во детската заштита, посебно во другите градови и руралните места низ Северна Македонија бидејќи инвестицијата во квалитетно предучилишно образование значи инвестиција во човечки капитал и води до напредок на државата. Инвестирањето во раниот детски развој е основа на која се гради општество за сите“, рече министерката Царовска.

 

На посетата на градинката присуствуваа и градоначалникот на Општината Стефче Трпковски, Претседавачот на Советот на Општината Сашо Стојановски и пратеникот од Сопиште Далибор Богдановски. Градинката во Сопиште е изградена со средсва од Светска банка, а општината има доставено комплетен нов проект за изградба на уште еден објект со капацитет за над 60 деца со средства обезбедени од МТСП за 2020 година.

 

Министертвото за труд и социјална политика продолжува да инвестира во детската заштита со тоа што ги подобрува условите за престој и воспитување на децата, но ги јакнеме и професионалните компетенции на воспитувачите. Со последното зголемување на платите, кај вработените во градинките платите се зголемија за 21%. За две и пол години МТСП има инвестирано во изградба, опремување и реконструкција и опремување на вкупно 31 објект за детска заштита. Во тек е изградба и опремување на уште 12 објекти.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.