All for Joomla All for Webmasters

Германија со победа го отвори Светското во ракомет

Репрезентацијата на Германија со победа од 30-19 (17-10) над Јужна Кореја го отвори Светското првенство во ракомет, на кое се ко-домаќини со Данска.

 

Во Берлин, германските ракометари уште од стартот имаа целосна контрола на резултатот и немаа поголеми проблеми против Корејците, кои за првпат играат под заедничко знаме.

 

„Панцирите" на полувремето водеа со +7, а потоа рутински ја зголемуваа предноста до конечен триумф од +11. Генсхајмер реализираше 7 гола, додека Фекелер реализираше четири за победничкиот тим.

 

Кај Корејците, Јанг и Канг се истакнаа со по четири гола, а добар меч кај поразениот тим имаше голманот Парк со дури 17 одбрани.

 

Во наредното коло, Германците играат со Бразил, додека Кореја излегува против Русија. Во вториот натпревар од денешната програма, Данска го прегази Чиле во Копенхаген со 39-16.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.