ОФИЦИЈАЛНО: Евертон го потврди трансферот на Кин од Јувентус на петгодишен договор

19-годишниот интернационален од Италија станува петти летен потпис на Евертон, по трансферите на Андре Гомес, Фабијан Делф, Филип Гбамин и голманот Jonонас Лосл.


Скај Спортс верува дека трансферот изнесува околу 27,5 милиони фунти, потенцијално може да се искачи и на 36,6 милиони фунти, при што, наводно, Кин ќе заработува околу 52,000 фунти неделно.

 

"Јас сум многу горд и чест е што ќе го носам дресот на Евертон. Ќе дадам се од себе за овој тим", изјави Кин.

 

Резултат со слика за moise kean everton

 

„Бев убеден дека ќе потпишам за Евертон бидејќи тоа е клуб кој гледа кон иднината и јас сум таков тип.

 

„Знам за големината на клубот. Има голема амбиција и ќе работам многу напорно за да им помогнам да го исполниме она што сакаме да го постигнеме.

 

"Јас сум навикнат на победа и сакам да го донесам овој победнички став кон тимот. Се надевам дека ќе бидам многу добар на теренот и дека тоа ќе им донесе радост на навивачите"

 

Менаџерот на Евертон, Марко Силва додаде: „Напаѓач беше еден од нашите приоритетни потписи ова лето.

 

„Моиз е силен, брз, со многу добри квалитети како напаѓач и има само 19 години. Тој има талент и тој е подготвен да работи, подготвен да го подобри нашиот состав и да ни дава различни решенија.

 

Кин за Јуве минатата сезона постигна 6 гола во 13 натпревари и стана најмладиот играч кој постигнал гол за репрезентацијата на Италија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.