Челси против Норвич со најмлад состав во последните 24 години

Челси попладево истрча со најмладата почетна постава во 21 век на натпреварот во првенството на Англија против Норвич. Просечната возраст на лондонскиот клуб е 24 години и 208 дена.

 

Последниот помлад стартен состав Челси во Премиер лигата имаше пред 24 години. Во февруари 1994 година,„сините“ имаа просечна возраст од 24 години и 190 дена на дуелот со Олдам.

 

Просекот на Челси беше намален, откако Педро се повреди, а наместо него од првите минути во игра е Рос Баркли. Пред замената, просечната возраст на Челси беше 25 години 54 дена, најмлад од ноември 2012 година.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.